Comunicarea este cheia pentru a elibera o persoană din propria cușcă.
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Comunicarea este cheia pentru a elibera o persoană din propria cușcă.

Fără condiții, fără judecăți, fără așteptări, fără zgârcenie, jaf, invidie și nedreptate... Iubirea și bucuria vor domni pe pământ.
 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareConectareÎnregistrareGalerie

 

 Religie atei

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
Valerica
Membru
Membru
Valerica


Mesaje : 33
Puncte : 56
Reputatie : 5
Data de înscriere : 30/03/2018

Religie atei Empty
MesajSubiect: Religie atei   Religie atei EmptySam Mar 31, 2018 2:25 pm

De doua mii de ani asta se întamplă. Numai religioși au dreptate cu sloganu religios și cu sabia în mână au masacrat mii de vieți care au gândit altfel decat ei   bfgb
Sus In jos
ramona
Membru
Membru
ramona


Mesaje : 34
Puncte : 64
Reputatie : 4
Data de înscriere : 30/03/2018

Religie atei Empty
MesajSubiect: Re: Religie atei   Religie atei EmptySam Mar 31, 2018 2:28 pm

asta a fost tare.  Smile Este o greșeală "a...religiilor noastre". Ei ar ține fiecare cu religia lui făcând alte religii false. Nu cred ca ar spune "...religiilor noaste" ci fiecare ar spune în același timp "...religiei mele".
Sus In jos
Constantin@zet
Membru
Membru
Constantin@zet


Mesaje : 24
Puncte : 59
Reputatie : 11
Data de înscriere : 28/03/2018
Varsta : 46
Localizare : Timișoara

Religie atei Empty
MesajSubiect: Re: Religie atei   Religie atei EmptySam Mar 31, 2018 2:32 pm

Religia a fost inventată pentru a conduce lumea mai ușor ... oameni cu o credință oarbă sunt ușor de manipulat , ei vor crede întotdeauna ,, cuvântul" și niciodată nu vor cerceta ,, crede și nu cerceta " oameni dezgustați la cap și care au puțina,,  școală " și pe care nu i-a interesat vreodată ce este cu adevărat în jurul lui va avea o cale dreaptă și corectă ... uitându-ne în jurul nostru vom vedea și deosebi ușor șarlatani care se folosesc de religii pentru a pune un ,, jaf " la cale ... oare de ce vest europeni o duc așa de bine dar ei nu sunt credincioși ?!?! , iar acești europeni sunt înglodiți în religie și ura ?!?! .
Sus In jos
alyyna
Membru
Membru
alyyna


Mesaje : 37
Puncte : 66
Reputatie : 13
Data de înscriere : 29/03/2018
Varsta : 50
Localizare : Deva

Religie atei Empty
MesajSubiect: Re: Religie atei   Religie atei EmptySam Mar 31, 2018 2:43 pm

Când te îndoiești de propria credință, nu e că Dumnezeu te pune la încercare sau diavolul să te ademenească. Este rațiunea și adevărul încercând să-și deschidă drumul spre eliberare din sclavie și ignoranță!
Sus In jos
ramona
Membru
Membru
ramona


Mesaje : 34
Puncte : 64
Reputatie : 4
Data de înscriere : 30/03/2018

Religie atei Empty
MesajSubiect: Re: Religie atei   Religie atei EmptySam Mar 31, 2018 10:38 pm

Pentru a nu derapa în teorii pasionale, propun să încercăm să vorbim aici pe 2 canale clare, distincte și care pot (?) pune mai bine în lumină părerile fiecaruia, pro sau contra.
Mă refer la cele 2 teorii de baza, Teoria Creaționistă și Teoria Evoluționistă.
Din câte știu, ultima are baze științifice, studii, cercetări, dovezi. Unele încă nefinalizate, adevarat, tocmai pentru faptul că se doresc dovezi solide în sprijinul afirmațiilor făcute.
Am auzit câteva păreri care afirmau că Teoria evoluționistă este o teorie născută înaintea dovezilor.
Oare nu așa este corect? Nu așa trebuie să evolueze stiința? Prima oară observi fenomenul apoi lansezi câteva ipoteze pe care le argumentezi mai târziu cu dovezi pe baza observațiilor făcute. Și când spun dovezi, mă refer la date stricte, matematice, științifice, palpabile.
Sus In jos
Valerica
Membru
Membru
Valerica


Mesaje : 33
Puncte : 56
Reputatie : 5
Data de înscriere : 30/03/2018

Religie atei Empty
MesajSubiect: Re: Religie atei   Religie atei EmptySam Mar 31, 2018 10:41 pm

ramona a scris:
Pentru a nu derapa în teorii pasionale, propun să încercăm să vorbim aici pe 2 canale clare, distincte și care pot (?) pune mai bine în lumină părerile fiecaruia, pro sau contra.
Mă refer la cele 2 teorii de baza, Teoria Creaționistă și Teoria Evoluționistă.
Din câte știu, ultima are baze științifice, studii, cercetări, dovezi. Unele încă nefinalizate, adevarat, tocmai pentru faptul că se doresc dovezi solide în sprijinul afirmațiilor făcute.
Am auzit câteva păreri care afirmau că Teoria evoluționistă este o teorie născută înaintea dovezilor.
Oare nu așa este corect? Nu așa trebuie să evolueze stiința? Prima oară observi fenomenul apoi lansezi câteva ipoteze pe care le argumentezi mai târziu cu dovezi pe baza observațiilor făcute. Și când spun dovezi, mă refer la date stricte, matematice, științifice, palpabile.
Te referi la atei și credincioși, ok.
Ambele teorii au argumente pro și contra, au hibe, contradicții...
Ar fi greu de imaginat că cineva să poată demonstra valabilitatea ambelor, prin definiție sunt antagonice.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Religie atei Empty
MesajSubiect: Re: Religie atei   Religie atei Empty

Sus In jos
 
Religie atei
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Comunicarea este cheia pentru a elibera o persoană din propria cușcă. :: Religie-
Mergi direct la: